Boğaziçi Elektrik Borç Sorgu ve Ödeme Nasıl Olur?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde bulunan ve elektrik hizmeti alan herkese hat tesisi sağlayan CK Enerji Boğaziçi Elektrik, başta kaçak elektrik olmak üzere tahsil edilmesi gereken faturaların ödenmemesi durumunda 2 faturanın üstü üste gelmesi ile elektrik hizmetini kesmektedir. Kesilen elektrik hizmeti ile birlikte fatura sahibi adına idari takip işlemine başlanır. Belli bir süre içerisinde ilgili bakiyenin ödenmemesi durumunda ise icra takibi başlatılması için sözleşmeli bir hukuk bürosu avukatına atanır. Dosyanın işlemlerini yürütecek olan hukuk bürosu avukatları ilgili borcu inceler ve icra takip dosyasını hazırlayıp açar. Vatandaşa düşen vazife ise tüm bu işlemlerden önce CK Enerji Boğaziçi Elektrik borç sorgu ve ödeme işlemini gerçekleştirmektir.

Boğaziçi Elektrik borç süreci idari takipteyken nasıl öğrenilir?

CK Enerji, oluşan bir borcun bilgilendirmesini genel olarak SMS ile yapmaktadır. Bazı durumlarda ise adrese posta yolu ile bilgilendirme yaptığı gözlemlenmiştir. Telefon numaranızı değiştirmiş ya da uzunca bir süre adresten ayrılmış olabilirsiniz. Unutulmaması ve geçmiş borcunun yoklanması adına 2 ayda bir borç sorgusu yapılmasını öneririz. İdari takip durumundaki faturalara ilişkin borç öğrenme ve ödemeleri CK Enerji Boğaziçi Elektrik genel müdürlükleri, yetkili ödeme merkezleri veya bir çok bankanın mobil bankacılık ve şubeleri tarafından da masrafsız olarak tahsil edilebilmektedir.

Boğaziçi Elektrik borcu icra takibine girerse ne olur?

Sadece CK Enerji Boğaziçi Elektrik değil bir çok işletme icra takibi öncesi idari takip birimi hizmeti sunmaktadır. Bu birimler tarafından öğrenilemeyen ya da öğrenildiği takdirde çeşitli sebeplerle ödenmeyen borçların icra takibi kaçınılmazdır. Binlerce liralık faturaların icra takibine girebildiği gibi 30 liralık faturaların da girdiği gözlemlenmiştir.

İlgili icra takibi avukat tarafından UYAP ortamında başlatılabileceği gibi fiziken icra müdürlüğünde de başlatılabilir. İcra takibi sonucu icra borcu tarafınıza tebligat yolu ile bildirilir. Tebligat gelmese bile E – Devlet SMS bildirimi aktif ise anında öğrenilebilir. Genellikle fatura borçları ilamsız icra takibi olarak açılmaktadır. ilamsız icra takibine itiraz talebi ile bu borca itiraz ederseniz, CK  Enerji Boğaziçi Elektrik ‘in sözleşmeli hukuk bürosu avukatları tarafından itirazın iptali davası açma ihtimali var. Elinizde güçlü bir kanıt yok ise (dekont gibi) davayı kaybetme ve dava masrafları ile birlikte icra borcunun katlanma ihtimali yüksektir. Yasal olarak 7 günlük süre içerisinde ödenen borcun icra vekalet ücretinde 4/1 oranında indirim sağlanmaktadır. İcra dairesinden tüm masraflar ve icra vekalet ücreti indirimi ile birlikte kapak hesabı alabilir ve borcunuzu ödeyerek icra dosyanızın kapanmasını sağlayabilirsiniz.

Boğaziçi Elektrik borcuna itiraz etmez veya ödeme yapmazsanız ne olur?

İcra takibi yolu ile CK Enerji Boğaziçi Elektrik ‘in sözleşmeli hukuk bürosu avukatının talep etmesi halinde varsa maaşınıza ve banka hesaplarınıza haciz konulabilir. Mal varlığı sorgulama talebi ile tüm taşınır ya da taşınmaz mallarınızın haciz ve satış işlemleri başlayabilir. Tüm bu haciz işlemleri sürerken icra masraflarınız katlanabilir ve dosyanıza yasal faiz işlemeye devam edebilir. Haczedilebilecek bir şey yok ise icra takibiniz yıllarca sürerken her yıl dosyanıza en az %9 faiz işleyebilir. Özetle icra borcu dava açılmadığı sürece iptal edilemez ve zaman açımına uğrayamaz. Borcunuzu icra takibine düşmeden ödeyebiliyor iseniz ödeyin. Borcunuz icra takibine düşer ise CK ENERJİ ‘nin sözleşmeli hukuk bürosu avukatı ile anlaşma yoluna gitmenizi öneririz.

“Boğaziçi Elektrik Borç Sorgu ve Ödeme Nasıl Olur?” üzerine 6 yorum

    • Boğaziçi elektrik özelleştikten sonra şartları biraz ağırlaştı. Otomatik ödeme takimatı vermenizj öneririz.

      Cevapla
    • Boğaziçi elektrik fatura ödemelerinin bankacılık uygulamaları üzerinden kolaylıkla ödenebileceğini düşünüyoruz.

      Cevapla

Yorum yapın