Esnek Çalışma İstanbul Adliyesi İcra Dairelerinde Başladı

Dünya genelini etkisi altına alan koronavirüs’ün  Türkiye’de de etkisini göstermesi ardından adliye ve bir çok kamu kuruluşunda görev yapan personel endişelenmeye başlamıştı. Adliyelerde vatandaş ile yakın temas içerisinde işlemleri yürütmeye çalışan memur, Covid-19 virüsü riskini almasının yanı sıra işlemini yürüttüğü vatandaşı da riske atabiliyor. Dolaylı olarak kimden bulaşma riski olduğu bilinmeksizin işlerini yürüten vatandaş ve memur, aldığı riski 3 gün sonra hissetmeye başlayabiliyor. Bu durum akıllara özel sektörde uygulanmakta olan esnek çalışma modelini getiriyor.

Esnek Çalışma Öncesi İcra Dairelerinde Koronavirüs Önlemleri

Salgının yayılmaya başladığı ilk günlerden bu yana her geçen gün önlemlerini artıran İstanbul Adalet Sarayı başta olmak üzere bir çok adliyenin Adalet Komisyonu, koronavirüs ile ilgili olarak çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

 • Salgının ilk artış göstermesiyle birlikte ince hesaplara giren komisyon, acil işlemlerin dışında icra işlemlerine 3 ay ara verdi.
 • Adliyelere maskesiz giriş yasaklandı ve dezenfektan kullanımı artırıldı.
 • İcra daireleri girişlerine bankolar konularak vatandaş, avukat ve hukuk bürosu çalışanlarının icra dairelerine girişleri önlendi.
 • Hukuk bürosu çalışanlarının UYAP Avukat Portal ile talep gönderme imkanı nedeniyle elden getirdiği işlemler reddedildi.
 • İşlem almak isteyen kişilerin icra memur ve icra müdürleri ile yakın temas hatta diyalog içerisine girmeleri önlendi.
 • Avukat UYAP portalı üzerinden mal varlığı sorgulama ve haciz imkanı genişletildi.

Esnek çalışmanın uygulanması, İstanbul Adalet Sarayı icra dairelerinde nasıl olacak?

Koronavirüs salgını konusunda riskler her ne kadar önlemleri doğursa da bazen en ufak bir dikkatsizlik riskin hızla büyümesine neden olabiliyor. Yaz aylarının geçmesi ile birlikte insanlar üzerinde maske, mesafe ve temizlik hassasiyeti zayıflamaya başladı. Bu durumun farkında olan İstanbul Adalet Sarayı Adalet Komisyonu yeni bir uygulamaya daha geçeceğini belirtti.

Esnek çalışma yöntemlerinin uygulanması konusunda yayınlanan genelge kapsamında, mahkeme ve icra dairelerinde birer hafta aralıklarla en az 2 icra personelinin dönüşümlü olarak esnek çalışmadan faydalandırılmasına karar verildi.

Esnek Çalışma Saatleri

Esnek çalışma saatleri konusunda şimdilik net bir bilgi olmasa da bu saatlerin düzenlenmesinde icra dairelerinin yoğunluğu etkin bir rol oynayacağı aşikar.  Bu süreçte sistematik bir şekilde işleyişini sürdüren bazı icra dairelerinin saat konusunda çok zorlanmayacağını düşünüyoruz. İstanbul Adalet Sarayı ‘nda 13 Kasım 2020 Cuma tarihi itibariyle başlayacak.

İcra Dairelerinde Alınan Önlemlere Karşın

Tüm önlemlere rağmen edinilen bilgiye göre yalnızca İstanbul adliyesi ‘nde karantinaya alınan icra daireleri şimdiye kadar 8 olduğu anlaşıldı. İlgili bu dairelerin ise 14 gün boyunca yalnızca acil işlemler için geçici personel ile faaliyetlerine devam ettiği öğrenildi.

“Esnek Çalışma İstanbul Adliyesi İcra Dairelerinde Başladı” üzerine 6 yorum

 1. İcra dairelerinde işlem yaptırmakta zaten zorlanıyoz bide esnek çalışma yüzünden eksik personel stresi mi olcak yani

  Cevapla
  • Bir çok icra memuru pandemi sürecinde icra dosyalarına evden işlem yaptığının duyumunu aldık. Dosyanız işlem için memurun evinde olabilir.

   Cevapla

Yorum yapın