Haciz Yolluğu Harcı ve Araç Ücreti Nedir?

Haciz yolluğu harcı, basit anlamda icra memurunun çalıştığı yer haricinde, görev sınırları içerisinde dış göreve gönderilmesi ile doğmaktadır. Bu kapsamda görevlendirme alan memurun yolculuk esnasında ihtiyaçlarını görebileceği bir ödenektir esasen. Haciz yolluğu her adres için ayrı ayrı tahsil edilmektedir. İcra harçları her yıl değişmektedir ve haciz yolluğu ise 2020 yılı için 127,60 liradır. Hacze çıkılmadan önce icra dairesi tarafından tahsil edilen haciz yolluğu alacaklıdan ya da alacaklı vekili olan hukuk bürosu avukatından alınarak icra harçları hesabına kaydedilir. Haciz yolluğu harcı tüm icra takip türlerinde uygulanabilir bir tutardır ve icra kapak hesabına dahil edilebilmektedir.

Haciz yolluğu harcı hangi durumlarda tahsil edilir?

 • Menkul haciz işlemi
 • Araç muhafaza ve teslimi işlemi
 • Tespit görevlendirmesi
 • Tahliye işlemi
 • Satış işlemi

Haciz yollunun üzerine ek bir ücret var mıdır?

Tahsil edilen haciz yolluğunun dışında ayrıca araç ücreti de olabilir. Bu ücretin tahsil durumu her adliyede farklı olmaktadır. Bazı adliyelerde AGTV (Adalet Teşkilatını Güçlendirme Vakfı) tarafından sağlanan ulaştırma hizmeti kilometre olarak hesaplanmaktadır. Alt limiti 70 lira olduğu bilinen teşkilat ulaştırmasında fiyatlar her yıl değişmektedir ve ücret araçta iken pos cihazı ile tahsil edilmektedir. Ancak bazı adliyelerde ise ticari taksi ya da hususi araç ile ulaşım sağlanmakta olup ücreti alacaklı veya alacaklının vekalet verdiği hukuk bürosu avukatı tarafından nakit olarak karşılanmaktadır.

Ayrıca menkul haciz için haciz mahallinde yapılacak masraflar değişkenlik göstermekte olup isteğinize göre çilingir, hamal, nakliye, depo / yeddiemin gibi ücretleri de olabilmektedir. Bu işlemler tercihen olmakla birlikte ek masraflar dahilinde karşılanmakta olup ücreti de ciddi anlamda değişkenlikler gösterebilir.

“Haciz Yolluğu Harcı ve Araç Ücreti Nedir?” üzerine 10 yorum

  • İşlemde yanlış bir durum görünmemektedir. Haciz yolluğu harcı her adres için ayrı ayrı tahsil edilmektedir.

   Cevapla
  • Araç ücreti bazı adliyelerde ATGV (Adalet Teşkilatı Güçlendirme Vakfı) tarafından standart KM ücretine göre, bir çok yerde ise taksi ücretine göre belirlenmektedir.

   Cevapla
 1. işyerine yapılan haciz esnasında tutulan tutanağa yazılan
  15000 lira asıl alacak
  1365 harç ( bu nedemek neden bu kadar yüksek)
  59,30 beyannname harcı ( yazı kötü öyle tahmin yürütüyorum)
  2250 vekalet ücreti
  466 ,85 faiz
  305,90 masraf yada mazot yazılmış
  180 tl vasıta ücreti ( kim belirliyor bu ücreti
  500 tl nakliye ücreti yazılmış (kim belirliyo bu ücreti)
  15000 lira borç olmuş 20.067 lira
  bu tutanakta yazılan ücretlerinin makbuzlarını isteyebilirmiyim
  bu ücretlerin bir tarifesi varmı yoksa istediği şekilde ekleyebilirmi

  Cevapla

Yorum yapın