İcra Borcu İçin Borçlu Yakınları Aranabilir mi?

İcra borcu için son dönemlerde sıklıkla karşılaştığımız bir soruya açıklık getirmek isteriz. Bilinmeyen bir icra borcundan dolayı alacaklının vekalet verdiği hukuk bürosunun çağrı merkezi personeli tarafından borçlunun yeğeni, amcası, dayısı aranır oldu. Sıklıkla haber sitelerine de konu olan bu olumsuzluk için, kişiler hiç olmadık anda çağrı ve SMS alarak strese girmeye başladı. Kefil olmak zorunda bile olmayan aile bireylerine ”O halde siz ödeyin” gibi cevaplar dahi verilebiliyor.

İcra borcu için borçlu yakınlarının aranması;

Borçlunun değil aile yakınları bizzat ailesinin yani anne, baba ve kardeşlerinin aranması bile kişisel hakların korunması kanunu (KVKK) kapsamında suç sayılıyor. Çağrı alan kişilerin bizzat bu husustan dolayı şikayetçi olma hakları her daim baki.

İcra borcundan dolayı borçlunun aile yakınları neden taciz edilir?

Aslında alacaklı vekili olan hukuk bürosu avukatlarının tek amacı tahsilat yapmak ve icra dosyasını olabildiğince hızlı bir şekilde kapatmak. Kişinin aile yakınlarına kadar ulaşabilecek kadar önemli ve illegal bir datayı kimlerden nasıl temin ederler bilinmez ancak usulsüzlük yapıldığı aşikar ortada. Bazı durumlarda borçlu kişi kendisine ulaşılamama durumunda başka bir yakınının telefon numarasını verebiliyor. Ancak bu durum da pek makul görünmüyor çünkü rızası dışında yapılmış bir işlemdir ve KVKK ‘na aykırıdır.

Yakınımın icra takibi için aranırsam ne yapmalıyım?

Tavsiyemiz bu tarz bir baskı ile karşılaşmanız durumunda ilgili personele Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereği suç işlendiğini hatırlatıp, büro kayıtlarından numaranızı silmelerini isteyin ve tekrar tekrar arama ve SMS alınması durumunda ise Savcılık ve Baro birimlerine şikayette bulunacağınızı belirtebilirsiniz. Eğer borçlu sizin yanınızda SGK lı olarak çalışıyor ise maaş haczi veya başka bir alacağı için 89/1 haciz ihbarnamesi gelirse, cevabınız olumlu da olsa olumsuz da olsa birinci haciz ihbarnamesine cevap verilmelidir. Kesintiye dair telefon açılır ise cevap verme zorunluluğunuz yoktur.

“İcra Borcu İçin Borçlu Yakınları Aranabilir mi?” üzerine 14 yorum

 1. Büroların elinde bi program var sanıyorum. TC girerek bütün yakınlarına ulaşabiliyolar heralda

  Cevapla
  • Yasal olarak uygun olmayan programların piyasada dolaştığını duymaktayız. Bu konuda kişiye düşen şikayet haklarını kullanmak olacaktır.

   Cevapla
 2. Bundan 3 sene öncesine kadar çok fazla taciz vardı aslında. artık o kadar yok. Yasanın bayağı etkisi olduğunu düşünüyorum.

  Cevapla
  • Bizce etik olmayan bir haciz işlemi olsa da, bu duruma maruz kalanların yazılı olarak icra dairesine cevap dilekçesi vermeleri uygun olacaktır. Zira cevap vermemenin yasal sorumlulukları vardır.

   Cevapla
 3. Valla naparsak yapalım ısrarla başkasının icra borcu için aramaya devam ediyolar. bıktık artık

  Cevapla
  • Bir benle n’olur? demeden şikayet hakkını kullanan vatandaşlar günün birinde elbette karşılığını alır.

   Cevapla

Yorum yapın