İcra İndirimi Olur mu? | İcra Takibinde İndirim

İcra indirimi konusu alacaklıdan alacaklıya değişebilmektedir. Öyle ki bir çok kişi sadece anapara ile icra dosyasını kapatmak isterken bazı kişiler de sadece dosya faizinden faydalanmak isteyebilmektedir. Bu durum alacaklının vicdanı ile eşit orantılı iken, borçlu açısından da zaten ödenemeyen borcun katlanarak riske girmesi anlamına gelebilir. Gerçek şu ki, alacaklıya çeşitli sebeplerle ödeme yapmayan kişi güven kaybı yaşarken, icra takibi başlatılma durumunda ne derece güven verebilir bilinmez.

Günümüzde bankaların yüksek faiz oranlarıyla kredi verdikten sonra tahsilat yapamamış olması dosyanın vekalet verdiği hukuk bürosu avukatı tarafından takip edilmesi gerçeğini doğurmaktadır. Öyle ki alacaklı vekili dosya tahsil olana dek icra dosyasında belli sınırlar içerisinde istediği gibi işlem yapma hakkına sahip olmaktadır. Borcun icraya dönüşmesi ardından mal varlığı sorgulama talebi ile borçlu adına kayıtlı mahçuzlara haciz konulabilmekte ve satış dahi istenebilmektedir. En acısı da borçlu maaş haczinin dezavantajları ile karşılaşabilmektedir. Peki borçlunun iyi niyeti hiç mi dikkat çekmez? Tabi ki çekmektedir. Başta bir çok banka olmak üzere icra dosyasını defaten yani tek seferde kapatılması durumunda faiz sıfırlama imkanı sunmaktadır. Sıklıkla karşılaştığımız bu durum için bir çok örnek verilebilir.

İcra indirimi konusunda örnekler verecek olursak;

 1. Borçlunun 2008 yılına ait Avea İletişim A.Ş. ‘ye 490 lira anapara+ icra masrafları+ icra vekalet ücreti olmak üzere toplamda 1260 lira borcu bulunmaktadır. Bu borç için icra dairesinden kapak hesabı aldığımızda icra dosyasının faiz tutarı 564 liradır. Hukuk bürosu avukatı ile vatandaş olarak iletişime geçtiğimizde anaparanın üstünde olan faizin tamamının sıfırlanabileceği bilgisini aldık. Özetle; Avea şirketi tahsilat için 12 yıl gecikmiş olan dosyadaki tüm faizi silerek anapara+ icra masrafları+ icra vekalet olmak üzere 1824 lira tutarındaki borcu 1260 liraya ile icra dosyasının kapanabileceği bilgisini verdi.
 2. Bir bankanın dosyalarında vekillik görevi gören avukattan bilgi aldık. Hukuk bürosu tarafından indirim talep edilen bir çok dosyadan sıfır faiz ile kapama noktasında mutabık kalındığı söylendi.
 3. Bir çok bankanın borçlularına sıklıkla sıfır faiz kampanyası mesajları attığını gözlemliyoruz.

Samimiyet her daim kişiye güven vermektedir. Borcunuzu ödeme samimiyetini gösterdiğiniz takdirde indirim yapmayacak kişi olduğunu düşünmüyoruz doğrusu. Size önemli bir bilgi daha verelim o halde.

İcra indirimine ek olarak;

İcra dosya borcunuzu tebligatı aldıktan 7 gün içerisinde ödediğiniz takdirde icra vekalet ücretinde 1/4 oranında indirim sağlanmaktadır. Bu indirim için hukuk bürosu avukatı ile görüşmeniz gerekmez çünkü icra vekalet ücreti indirimini yasal olarak devlet vermektedir. İcra dairesinden icra kapak hesabı alırken süresinde vekalet indirimli olarak ödeme yapacağınızı belirtmeniz yeterlidir.

Örneğin 2 bin lira icra borcunun üzerine 720 lira icra vekalet ücreti eklenir. Tebligatı alınca 7 gün içerisinde ödeme yaparsanız 180 lira avantaj sağlamış olursunuz. Aman süreyi kaçırmayın…

“İcra İndirimi Olur mu? | İcra Takibinde İndirim” üzerine 12 yorum

 1. 1 yıl önccesine ait icra borcunu ödemek istiyorum. Faiz için icra dairesinde icra indirimi yapılırmı

  Cevapla
  • İcra daireleri indirim yapamaz ancak alacaklı veya vekili ile görüşürseniz kurum ise faiz indirimi kampanyasından yararlanabilir, şahıs ise rızasına göre faiz indiriminden faydalanabilirsiniz.

   Cevapla
 2. Avukat benden 3400 TL alacaklı fakat bana alacağını bildirmeden evime haciz kağıdı yollamış icraya vermiş . Benim borcum 3400 iken 4860 liraya çıkmış . Krediyle yeni aldığım araca yakalama çıkarılmış bu beni çok ofkelendirdi . Avukat ile görüştüm . İndirim yapmasını rica ettim yapmadı . Avukat bana borcumu bildirmeden icraya vermesi yasal mı karşı dava açabilir miyim nasıl bı yol izlemem gerek

  Cevapla
  • İtiraz edebilirsiniz ama hiçbir avukat bildirim yapmadan icra işlemi başlatmaz mutlaka bildirim yapılmıştır

   Cevapla
 3. Merhaba kolay gelsin. İzmir oyunculuk ajansı şirketinde senet verdim. Fakat daha sonra cenaze dolayısıyla Ankara’ya döndüm. Aradım açmadılar bende iptali ediyorum gelmeyeceğim diyerek mesaj attım. Şu an icra açmışlar senetiö avukatts fakat ben hiç bir şekilde hizmet aldım. Ne yapmam gerekiyor

  Cevapla

Yorum yapın