İcralık Araç Satışı Öncesi Aracın Yakalanması Şart mıdır?

Konusuna göre usulüne uygun olarak bir icra takibi açtınız. Borçlu adına olduğu bilinen bir araca haciz koydunuz. Mal varlığı sorgulama talebi ile haciz şerhi işlenen araç artık icralık vasfı kazandı. Bu durumda siz alacağınızı karşılamak için icralık araç satışı ile tahsilat yapmak istiyorsunuz. Ancak araç satışına gelene kadar daha yapmanız gereken çok işlem var ki bunlardan en önemlisi aracın yakalanmasıdır.

İcralık araç satışı öncesi yakalama neden önemli?

Basit bir örnekle açıklayalım. Reklamlarda bir araba reklamı gördünüz ve çok beğendiniz. Araştırdınız ve fiyatını hiç bir yerde bulamadınız. Bayi ziyareti yaptınız ve mağaza yetkilisi, siparişle getirdiklerini, fiyatının belli olmadığını, tutar yazmayan bir çek veya senetle ödeme aldıklarını belirtti. Gerçek olması mümkün olmayacak kadar saçma bir senaryo değil mi?

İcralık araç satışı öncesi icra dairesi tarafından ilgili plakaya UYAP üzerinden yakalama şerhi işlenir. Genellikle polis vasıtasıyla trafikte olan bu araç yakalanır ve çekilerek otoparka bağlanır. İcra dairesi müdürü tarafından belirlenen tarafsız bir bilirkişi tarafından resmi olarak kıymet takdiri yapılması gerekir. Kıymet takdiri icradan araç satış sürecinde önemli rol oynayan, piyasa değeri ile ortalama bir değerleme yapılan, satılacak malı hasar vs. durumlarıyla birlikte tümüyle ele alan bir raporlama biçimidir. Bu raporlamanın yapılabilmesi için aracın fiziken incelenmesi gerekir. araç hareket halindeyken veya bilirkişinin ulaşabileceği bir noktada değilken değerleme yapılması mümkün olamayacağından işbu aracın bir yerde sabit durması önemlidir.

İcralık araç satışından önce kıymet takdiri tarafların rızasıyla yakalanmadan yapılamaz mı? 

İcralık araç satışı öncesi aracın yakalanmadan kıymet takdiri yapılması mümkün değildir. Araç hareket halindeyken oluşabilecek hasar vs. durumlar göz önüne alındığında kıymet takdiri sonrası raporla uyuşmayan teknik sorunlar olabilir. Bu durum bilirkişi dahil tüm ilgilileri riske sokabilir. Bilirkişi otoparkta olan araç için değerleme yapar ve oluşturduğu kıymet takdir raporunu icra dairesine gönderir. İhale kesinleşinceye kadar araç bağlı olarak kalacaktır.

“İcralık Araç Satışı Öncesi Aracın Yakalanması Şart mıdır?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın