İlamsız İcra Takibi Dolandırıcılığı Nedir? | İcra Dolandırıcılığı

Sizler tarafından da bizlere sıkça Dolandırıldım icra takibi ve Borcum olmadığı halde icra geldi gibi sorular gelmedi başladı. Borcum olmadığı halde icra geldi diyorsanız bilin ki ilamsız icra takibi dolandırıcılığı diğer bilinen adıyla icra dolandırıcılığı ile karşı karşıyasınız. Merak etmeyin sizler için aşağıda icra dolandırıcılığından nasıl kurtulacağınız ile ilgili her türlü bilgiyi en basit ve anlaşılır şekilde anlattık.

Gün geçmiyor ki insanların emeği ile kazanmış oldukları paralarına göz dikilmesin. Yine gün geçmiyor ki yeni bir zeka ürünü ile iyi niyetler suistimal edilmesin. Evet her gün haberlerde dolandırıcıların buna da pes artık dedirten akıl almaz yöntemlerine denk gelmekteyiz. Karşılaşılan ”Polis karakolundan arıyorum’’ ”Savcıyım” gibi yalanların eskisi kadar insanları korkutamadığı günümüzde çıta biraz daha yükseldi.

Artık dolandırıcılar resmi kurumları kullanmanın da ötesine geçerek ilamsız icra takibi dolandırıcılığı ile hem icra müdürlüklerini hem de adil bir hukuk sisteminin olmazsa olması avukatlık olgusunu tehlikeye sokmaktadır. Böylece mağdurların duygularını alt üst etmek başta olmak üzere sebepsiz zenginleşmeye yol açmaktadır. Tabii ki her türlü dolandırıcılık suçunun şartları Türk Ceza Kanunu’ nda ‘’Fiili işleyen kişi tarafından hileli hareketler icra edilmelidir. ‘’ sözü ile başlar ve böyle bir suç sürekli olarak tekrarlandığı için hukuken cezası 2 yıldan başlamaktadır.

İlamsız icra takibi dolandırıcılığı kimlere yapılır?

Fatura, Sözleşme, Belgesiz, … gibi alacakların tahsili için kullanılan icra takibi yöntemine ilamsız icra takibi denir. Borçlunun icra dairesinden gelen tebligatı aldıktan sonra 7 gün içerisinde itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Borçlu tebligatı aldıktan sonra borcu olmadığı halde zahmete girip ”böyle bir borcum yok’’ şeklinde icra müdürlüğüne dilekçe vermediği takdirde ilgili alacak miktarı 7 gün sonra kesinleşecek ve masrafını ödeyerek dava açması dışında borca hiçbir şekilde itiraz etmesi mümkün olmayacaktır. İşte dolandırıcılar kötü niyetini harekete geçiriyor ve ilamsız icra dolandırıcılığı ile vatandaşlarımızı dolandırmak istiyorlar.

İlamsız icra takibi dolandırıcılarının tahsilatı nasıl olur?

İtiraz edilmemiş bir dosya için mal varlığı sorgulama talebi açarak borçlunun varlıklarına haciz işleyebiliyor. Maaş haczi isteyerek borçluya maaş haczinin dezavantajlarını yaşatabiliyor. Adresinize gelip menkul haciz tehditi altında bırakabiliyor. Genellikle düşük tutarlı olan (1000 lira altı) alacak iddiasında baştan yapılmamış bir itiraz için davasını açmak masraflı olabildiğinden mecburen bu borç ödenmek veya haciz yoluyla kapanmak zorunda kalınıyor.

İlamsız icra takibi dolandırıcıların attığı olta illa ki tutar.

Genelde bir dava vekalet ücretinin altında olan icra takibinde önemli olan, dolandırıcı tarafından kişinin itiraz etme durumunu tahmin ederek devlete %0,5 oranında peşin harç, başvuru harcı ve posta masrafı gibi ilk masrafları ödeyebilmesidir. Yapılan araştırmalara göre 10 kişiden 9’u bu dolandırıcılığa itiraz etse de kalan 1 kişi gelen tebligata 7 günlük yasal süresinde itiraz etmediği için borcu kabullenmek zorunda kalmaktadır. Eğer mal varlığı sorgulama talebi sonucunda araç veya tapu kaydına rastlanılır ise borçluyu bir korku sarabilir ve borcu hemen ödeyebilir.

Yapılan bu işlem tamamen hukuksuz olmakla birlikte Kamu kuruluşu olan icra müdürlüklerini aracı kılarak haksız bir kazanç ile sebepsiz zenginleşmeye yol açmaktadır. İcra takibi dolandırıcılığı yapan bu icra dolandırıcıları itiraz edilebilme ihtimalini göz önünde bulundurarak birden fazla kişiye icra takibi başlatmasını da dikkate aldığımız zaman dolandırıcılık, yerini nitelikli dolandırıcılığa bırakmaktadır ve cezası katlanan bir suçu göze almaktadır.

İcra Dolandırıcılığı
İcra Dolandırıcılığı

İlamsız icra takibi dolandırıcılığının önüne nasıl geçilir?

İcra dolandırıcılığı yaparak borçlu olduğunuz iddia edilebilir ancak burada sizin itiraz hakkınız bakidir. İlamsız icra takibine itiraz süreci alacaklı lehine işleyebildiği gibi borçlu lehine de işleyebilir. Bu kapsamda itiraz etmeden önce iyi düşünmek gerekir. Bu borcu hatırlıyor musunuz yoksa gerçekten ilamsız icra takibi dolandırıcılığı ile karşı karşıya mısınız? İtirazınız karşısında alacaklı haklı olduğunu iddia ediyor ise itirazın iptali davası açabilir ve dava masrafları ile birlikte alacağını tahsil edebilir. Ayrıca dava açmayı lüzumlu görmeyip kendini riske atmayabilir.

Özetle; Posta yoluyla teslim aldığınız tebligatı detaylı bir şekilde incelemeniz ve her ne olursa olsun emin olmadığınız bir borçtan dolayı detaylı araştırma yapmanız gerekmektedir. İlgili borç,

 • 10 yıl öncesine ait ise
 • Ödeme yaptığınıza dair elinizde dekontlarınız var ise
 • Alacaklıyı hiç bir şekilde tanımıyorsanız
 • Ortada alınmamış, cayma hakkı kullanılmış bir hizmet var ise

kesinlikle ve mutlaka tebliğ süresi olan 7 günlük yasal süre içerisinde icra müdürlüğüne ilamsız icra takibine itiraz talebi verme yolu ile veya icra takibi ikamet edilen yere uzak ise en yakın muhabere bürosundan itiraz dilekçesi yollanmalıdır.

Sizde yukarıda anlattıklarımıza dikkat ederek Borcum olmadığı halde icra ve ilamsız icra takibi dolandırıcılığından kurtulabilirsiniz.

“İlamsız İcra Takibi Dolandırıcılığı Nedir? | İcra Dolandırıcılığı” üzerine 3 yorum

 1. Merhabalar, verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim. İlamsız icra talebi (dolandırıcılar tarafından) benim daha önce ikamet etmediğim bir yere gönderildiğinde, oradada dolandırıcılarla iş birliği yapan bir şahıs icra talebini aldığında ve doğal olarak 7 günden çok zaman sonra bana bilgi gelmesi durumunda, talep edilen parayı ödemeden suçsuz olduğumu nasıl isbat edebilirim ?
  Vereceğiniz değerli bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Teslim alan kişinin siz olmadığını veya orada yaşamadığınızı ispat ederek talep edilen parayı ödemekten kurtulabilirsiniz.

   Cevapla
 2. Bu ilamsız icra takibi kadar saçma birşey yok heralde. Adamın biri benim için devlete diyor ki ” Bunun bana borcu var ” . Devlet bana kağıt gönderiyor. ” Senin buna borcun varmış ” diye. Ben buna itiraz etmezsem. Devlet diyor ki ” Aaa bak itiraz etmediğine göre, borcunu kabul ediyon sen “. Sonrasında evime haciz geliyor öyle mi? Yaow bu kadar aptalca birşey olabilir mi? Benim birine yada bir kuruma borcum olduğunu, borç ilamında bulunan kişi ispatlaması gerekmiyor mu? Resmen dolandırıcılara zemin hazırlayan bir sistem bu. Bunun kesinlikle kaldırılması gerekiyor.

  Cevapla

Yorum yapın