İlamsız İcra Takibine İtiraz Sebepleri Nelerdir?

Bazı icra takip türleri vardır ki kişiye direkt olarak savunma hakkı verirken, bazı icra takipleri de dava açma külfeti ile sonuçlanabilir. İlamsız olarak tarafınıza icra takibi açılmış olmakla birlikte posta yolu ile adresinize bir ödeme emri tebligatı geldi. Tebligatı incelediniz ancak bu borcu kabullenmek istemiyorsunuz. Borçlu sıfatındaki kişinin bu ilamsız icra takibine itiraz sebepleri illa ki vardır.

İlamsız icra takibine itiraz sebepleri nelerdir?

 • Böyle bir borcu bilmiyor, alacaklıyı dahi tanımıyor olabilirsiniz
 • Borç zaman aşımına uğramış olabilir.
 • Ayıplı bir ürün & hizmet nedeniyle konunun mahkemeye taşınması istenebilir.
 • İcra takibi yetkisiz bir icra müdürlüğünde başlatılmış olabilir.
 • Borcun bir kısmı yada tümü icra takibi öncesi ödenmiş olabilir.

Ancak ilamsız icra takibine itiraz etmeden önce iyice düşünmek gerekir. İtiraz sonrası alacaklı veya vekalet verdiği hukuk bürosu avukatı tarafından tarafınca itirazın iptali davası açılması muhtemeldir.

İlamsız icra takibinin itirazından önce kendinize şu soruları sormalısınız.

 • Gerçekten haklı mıyım yoksa süre kazanmaya mı çalışıyorum?
 • Dava açılırsa elimde yeterince dayanak belge var mı?
 • İtiraz edersem olumlu ve olumsuz sonuçları ne olabilir?

Bu 3 soruya verilecek cevaplar makul ölçüde ise borçlu sıfatındaki kişinin icra dosyasına itiraz etmesine faydanıza olabilir. Ancak hukuk her şeyden üstün gelmektedir. Dayanak belge olmadan itiraz etmek, ayıplı ürün için hatalı kullanım, sözleşme gereği alacaklının belirlediği yerin yetkili icra dairesi olması … ve daha bir çok nedenle itirazın boşa yapılmış olma durumu da olabilir. Özetle borca yapılacak itiraz için alanında iyi bir avukattan destek almak süreçte ciddi anlamda etki sağlayabilirken, hakim takdiri de ciddi bir durum oluşturabilir. Maddi sorunlarınız olsa bile bazı koşullarda devlet tarafından sunulmakta olan ücretsiz avukat hizmeti vardır ve mağduriyetinizi çözmek için hazırda bekliyor olabilirler.

“İlamsız İcra Takibine İtiraz Sebepleri Nelerdir?” üzerine 8 yorum

 1. İlamsız icraya itiraz etmek için bahaneye gerek yokki itirazın iptali davası düşünülmeden önüne gelen itiraz ediyo

  Cevapla
  • İtiraz başlıklı bir çok konumuzda da belirttiğimiz gibi haksız yere yapılan itirazların olumsuz sonuçları illa ki olmaktadır. Biraz araştırma yaptıktan sonra düşünmeden karar vermemek gerekir.

   Cevapla
  • Borca itiraz konusu göründüğü kadar basit değildir. Borçlu için borca ek dava masrafları da oluşturabilir

   Cevapla
  • Biz yalnızca borçluya değil, adli konuda bilgi açığı olan herkese yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bilinçsiz olarak borca itiraz eden kişi, karşılığını mahkeme ve icra yolu ile ödeme riski alır.

   Cevapla
  • Sadece ilamsız icra takibine itiraz değil bir çok konuda dava açmadan önce iyi düşünmek gerekir. Davanın kazanılması ve kaybedilmesi bazen çok ince çizgiye dayansa bile bu konu avukatı bağlamayabilir. Yani sonuçta avukatlar sadece süreç ilerlemesine yardımcı olur.

   Cevapla

Yorum yapın