UYAP Avukat Portal Ne Fayda Sağlıyor?

UYAP (Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi) iki aşamalı olarak 2005 yılı itibariyle tüm hukuk büroları ve avukatların kullanımlarına açılmıştır. USB olarak kullanım imkanı sunan ve Flash Disk içerisine yüklenen elektronik imza alt yapısı ile UYAP avukat portal erişimi hem çok güvenli hem de oldukça pratik. Serbest ya da hukuk bürosuna bağlı olarak çalışan avukatların ciddi anlamda zaman kazanmalarını sağlayan UYAP avukat portal 2005 yılı öncesi gibi avukatların adliyelerde zaman kaybetme, daire daire dolaşma gibi külfetini ortadan kaldırdı denilebilir. Aşağıda UYAP platformunun avukatlar için getirdiği kolaylıklardan bahsettik.

UYAP Avukat Portal öncesi ve sonrası

 1. Fiziken dosyaya vekalet sunulmadan işlem yapılamazdı.
  Avukat Portal ile gönderilen vekalet ile avukatların vekil kaydı yapılabiliyor.
 2. Dosya incelemeleri fiziken dairelerde yapılırdı.
  Avukat Portal ile dosyada taraf olarak ekli olan avukat uzaktan kolaylıkla inceleme yapabiliyor.
 3. Dosyalara evraklar fiziken sunulurdu.
  Avukat Portal ile uzaktan iletilen talep, dilekçe yada ekler hızlıca dosyasına girebiliyor hatta işlem dahi yapılabiliyor. UYAP Avukat Portal İle Talep Gönderme Nasıl Olur?
 4. Masraf avansı, harç vs. yatırmak için bankalarda sıra beklenirdi ve ilgili dairenin tahsilat kesmesi beklenirdi.
  Avukat Portal ile ilgili dosyaya uzaktan para yatırmak ve anında işlem yaptırmak mümkün. UYAP Avukat Portal ile Masraf Yatırma Nasıl Olur?
 5. Araç ve SGK sorgu işlemleri için Emniyet ve SGK Müdürlükleri ile fiziki yazışmalar yapılırdı.
  Avukat Portal ile sorgu yapılarak dakikalar içerisinde varlığı yada yokluğu tespit edilebiliyor.
 6. Kişinin resmi yazışma adreslerine ulaşmak için Nüfus Müdürlükleri ile yazışma yapılırdı.
  Avukat Portal üzerinden şahısların MERNİS adresinin öğrenilmesi şuan 3 dakikanın da altında.
 7. Dava ve icra takibi açabilmek için adliyede uzunca zaman harcanırdı.
  Avukat Portal ile adliyelerde açılması gereken dava ve icra takipleri 10 dakika içerisinde bir kaç tıklama ile oluşturulabiliyor.

Avukat Portal gelişmeye devam ediyor.

Bu maddelerin içerisinde sayısız fayda eklemek mümkündür. Öyle ki sizlere bahsettiğimiz maddeler avukatlar tarafından en çok kullanılmakta olan özelliklerdir. Son olarak mal varlığı sorgu işleminde yeni bir güncelleme gerçekleştiren UYAP (Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi), avukatların hayatını kolaylaştırmaya devam ederken, bizler teknolojinin geldiği noktaları hayretle izliyor olacağız.


 

Önemli hatırlatma
Bu makalede geçen bilgiler hukuki tavsiye olmayıp, icra destek tarafınca tecrübelerle sabitlenmiş hukuki bilgilerdir.

İşbu hukuki bilgiler çeşitli mahkeme kararlarıyla veya yönetmelikteki düzenlemelerle değişebileceğini unutmayınız. Bu kapsamda sorunuz her ne olursa olsun okumuş olduğunuz makale ile birebir örtüşmeyebilir. Araştırmakta olduğunuz hukuki işlemle alakalı sorunuza en yakın bilgiyi vekalet vereceğiniz hukuk bürosu avukatından almanız, yüzeysel araştırdığınız bilgi sonucu karşılaşabileceğiniz hak kaybını önleyebilmektedir.

“UYAP Avukat Portal Ne Fayda Sağlıyor?” üzerine 6 yorum

Yorum yapın