Digiturk Borç Sorgulama ve Ödeme Nasıl Olur?

Dijital yayın platfomu ve İnternet hizmeti sağlayıcısı olan Digiturk, fatura borcu sonrası borçluya ait hattı belirli bir yasal süre sonunda kapatır. Bu süre itibariyle mevcut borç idari takibe düşer ve belli bir süre içerisinde ödenmez ise varsa şimdiye kadar alınmış olunan tüm indirimlerle birlikte icra takibi başlatılması için sözleşmeli bir hukuk bürosu avukatına atanır. Dosyanın işlemlerini yürütecek olan hukuk bürosu avukatları ilgili borcu inceler ve icra takip dosyasını hazırlayıp açar. Digiturk borç sorgulama ve ödeme işlemi idari takipte iken masrafsız gerçekleşebileceği gibi icra takibinde borcun katlanması muhtemeldir.

Digiturk borç sorgulama ve ödeme idari takipteyken nasıl öğrenilir?

Digiturk, oluşan bir borcun bilgilendirmesini genel olarak SMS ile yapmaktadır. Bazı durumlarda idari takip birimi ekipleri, telefon ile arayarak borç bildirimi ve icra takibi uyarısında bulunabilir. Telefon numaranızı değiştirmiş ya da yabancı numaralara cevap vermiyor olabilirsiniz. Bu durumda hattı kullanmıyor olsanız bile 2 ayda bir borç sorgusu yapılmasını öneririz. İdari takip durumundaki fatura borcuna ilişkin olarak, borç öğrenme ve ödemeleri yetkili Digiturk bayilerinin yanı sıra bir çok bankanın mobil bankacılık ve şubeleri tarafından da masrafsız olarak tahsil edilebilmektedir.

Digiturk borcu icra takibine girerse ne olur?

Sadece Digiturk değil bir çok işletme icra takibi öncesi idari takip birimi hizmeti sunmaktadır. Bu birimler tarafından öğrenilemeyen ya da öğrenildiği takdirde çeşitli sebeplerle ödenmeyen borçların icra takibi kaçınılmazdır. Binlerce liralık faturaların icra takibine girebildiği gibi 30 liralık faturaların da girdiği gözlemlenmiştir.

İlgili icra takibi avukat tarafından UYAP ortamında başlatılabileceği gibi fiziken icra müdürlüğünde de başlatılabilir. İcra takibi sonucu icra borcu tarafınıza tebligat yolu ile bildirilir. Tebligat gelmese bile E – Devlet SMS bildirimi aktif ise anında öğrenilebilir. Genellikle ilamsız icra takibi olarak başlatılacak olunan icra takibi itiraza açık durumdadır ve tebligatın ardından 7 günlük itiraz süreci başlar. Borca itiraz ederseniz, Digiturk ‘ün sözleşmeli hukuk bürosu avukatları tarafından itirazın iptali davası açma ihtimali var. Elinizde güçlü bir kanıt yok ise (dekont gibi) davayı kaybetme ve dava masrafları ile birlikte icra borcunun katlanma ihtimali yüksektir. Yasal olarak 7 günlük süre içerisinde ödenen borcun icra vekalet ücretinde 4/1 oranında indirim sağlanmaktadır. İcra dairesinden tüm masraflar ve icra vekalet ücreti indirimi ile birlikte icra kapak hesabı alabilir ve borcunuzu ödeyerek icra dosyanızın kapanmasını sağlayabilirsiniz.

Digiturk borcuna itiraz etmez veya ödeme yapmazsanız ne olur?

İcra takibi yolu ile Digiturk ‘ün sözleşmeli hukuk bürosu avukatının talep etmesi halinde varsa maaş haczi ve banka hesap haczi en muhtemel haciz yollarıdır. Bunun dışında tüm taşınır ya da taşınmaz mallarınızın haciz ve satış işlemleri başlayabilir. Tüm bu haciz işlemleri sürerken icra masraflarınız katlanabilir ve dosyanıza yasal faiz işlemeye devam edebilir. Haczedilebilecek birşey yok ise icra takibiniz yıllarca sürerken her yıl dosyanıza en az %9 faiz işleyebilir. Özetle icra borcu dava açılmadığı sürece iptal edilemez ve zaman aşımına uğrayamaz. Borcunuzu icra takibine düşmeden ödeyebiliyor iseniz ödeyin. Borcunuz icra takibine düşer ise Digiturk ‘ün sözleşmeli hukuk bürosu avukatı ile anlaşma yoluna gitmenizi öneririz.

“Digiturk Borç Sorgulama ve Ödeme Nasıl Olur?” üzerine 4 yorum

    • İcra takibi öncesi tüm kurumların idari takip süreci vardır. Bu süreçte ulaşılamayan borçlular icra ile karşı karşıya kalabilir.

      Cevapla

Yorum yapın