İcra Takibi Başlatma Nasıl Olur? | İcra Başvuru

Alacaklı olarak tahsil etmeniz gereken bir ücret var. Bu ücretin tahsili için borçluyla görüştünüz ya da tamamen yasal yolları kullanarak alacağınıza kavuşmak istediniz. Ancak öncelikle bilmeniz gereken bir şey var. İcra takibi başlatma sonrası gidişatı icra takibi türleri belirler. Yani icra takibi başlatmak kolaydır, ya sonrası?

İcra takibi başlatma süreci nasıldır?

Usulüne ve türüne uygun olarak hazırlanmış icra takibi evraklarından oluşan icra dosyası ile birlikte icra dairesine gidilir. İcra müdürüne icra takibi başlatma isteği ile birlikte fiziki dosyanın incelenmesi istenir. İncelenen icra takibi icra müdürü kaşesi ile onaylanır ve icra memuruna yönlendirilir. İcra memuru icra takibini açar ve içinde bulunduğu yıl ile başlayan bir esas numarası verir. İcra takibi ilamlı olarak açılıyor ise icra başvuru harcı, ilamsız olarak açılıyor ise icra başvuru harcına ek olarak icra takibi peşin harç ödemesi çıkmaktadır. İcra memuru harç tahsilatını yaptıktan sonra borçlu /lara icra emri veya ödeme emri gönderir. Tebligat parçası dosyaya gelene kadar dosyada herhangi bir işlem yapılmaz. Tebligatın dosyaya geliş süresi 7 – 10 günü bulabilmektedir.

İcra takibi başlatmanın muhabere yolu nasıl olur?  

Bir örnek ile başlayalım. Borçlu Ankara ‘da ikamet ederken alacaklı İstanbul ‘dadır. Yetki itirazı ile karşılaşmak istemeyen alacaklı ilgili icra takibini yetkili icra dairesinde açmak isteyebilir. Ancak mesafelerin uzaklığı nedeniyle bu imkansız gibi görünebilir. Bu drumda icra muhabere bürosu yardıma yetişmekte. Alacaklının yakın olduğu bir adliyede bulunan icra muhabere bürosuna gidilir ve normal açılması gereken icra dosyası muhabere memuruna teslim edilir. İşbu dosya sistem üzerinden muhabere bürosuna gönderilir ayrıca fiziki hali de posta yolu ile ilgili icra tevzi bürosuna iletilir. Ancak ufak bir dezavantajı vardır ki o da dosyanın oradan takip edilmesi gerektiğidir. Zira icra dairelerine telefon ile ulaşmak zor olduğundan dolayı maaş haczi sorgusu bile yapamadan dosyanız takipsiz kalabilir.

İcra takibi başlatma işleminin avukat ile yapılması daha faydalıdır.

İcra dosyasının açılması kolay görünebilir ancak önemli olan sonraki süreçlerin usulüne uygun olarak yerine getirilebilmesidir. Bu kapsamda alacağınız ile ilgili görüşeceğiniz bir hukuk bürosu avukatı size süreç hakkında bilgi verebilir hatta dosyanızı en hızlı şekilde tahsilata götürme konusunda destek verebilir.

Yorum yapın