İlamlı İcra Takibi Nasıl Açılır? | İcra Süreci

Elinizde Mahkeme veya Tüketici Hakem Heyeti tarafından verilmiş bir ilam var ve bu kararı icra takibi yoluyla tahsil etmek istediniz. İlamlı icra takibi hazırlama yoluyla oluşturdunuz dosyayı açmak istediniz ancak ilamlı icra takibi nasıl açılır sorusunun cevabını bilmiyorsunuz. Bizler bu noktada ilamlı icra takibi açılışının nasıl olduğu konusunda sizlere yol gösterecek bir makale hazırladık.

ilamlı icra takibi nasıl açılır?

Eksiksiz bir şekilde oluşturulan ilamlı icra takibi için Türkiye genelindeki tüm icra dairelerinden yararlanmanız mümkündür. Çünkü ilam niteliği taşıyan belgelerin yetkili icrada açılma zorunluluğu yoktur ve yetki itirazı açılamaz. Herhangi bir adliyede bulunan icra tevzi bürosu tarafından yönlendirilecek icra dairesine gidilir. İcra müdür yardımcısı işbu ilamlı icra takibini inceler ve takibin başlatılması için icra memuruna yönlendirir. İcra memuru dosyayı alır ve icra takibini başlatır. Verilen esas numarası icra dosyasının takibi açısından kolaylık sağlayacaktır. Borçluya icra emri ve dayanak belgeleri tebliğe çıkarılır.

ilamlı icra takibi açılışında dikkat edilmesi gereken hususlar;

İlamlı icra takibi açarken itiraz olasılığı yalnızca mahkeme yoluyla yapılmaktadır. Bu nedenle tüm icra takiplerinde olduğu gibi ilamlı icra takibine itiraz sebepleri de vardır. Dolayısıyla borçlunun borca itiraz etme olasılığını düşürecek şekilde takip içeriği ve ilerleyişi sağlanmalıdır. Ayrıca ilamlı icra takiplerinde kesinleşme şerhi gerekebilir. Kural olarak kesinleşme şerhi olmayan ilamların icra takiplerine icra müdür yardımcısı tarafından görüldü verilmez. Bazen gözden kaçabilir bu durumda ise borçlunun mehil vesikası alma ihtimali yüksektir.

İlamlı icra takibi açıldıktan sonraki işlemler ne olur?

Tüm icra takiplerinde olduğu gibi ilamlı icra takibi sonrası da karmaşık bir işlem süreci içerisine girilmesi kaçınılmazdır. Bazı tebligatlar iade gelebilir ve yeniden çıkartılması gerekir. Bazı tebligatlar ise tebliğ edilir ancak borcun konusuna göre 30 güne kadar ilamlı icra takibine itiraz ve ödeme süreci vardır. Bu süreçlerin ardından haciz karmaşası başlar. Bu nedenle dosyanın takibi için bir hukuk bürosu avukatından yardım alınması dosyanın hızlı bir şekilde tahsilat sürecine götürülmesine fayda sağlayacaktır.

“İlamlı İcra Takibi Nasıl Açılır? | İcra Süreci” üzerine 2 yorum

Yorum yapın