Mal Varlığı Sorgulama Talebi [Dilekçe Örneği]

Kesinleşen veya ihtiyati haciz durumundaki icra takibi için ilk yapılması gereken işlem mal varlığı sorgulama talebi ile UYAP üzerinden araştırma yapmaktır. Bu yazımızda detaylı bir haciz sorgu talebini sizlere sunuyoruz. Aşağıda belirtilen talepte standartlaşmış bir haciz talebi ile beraber aynı anda haciz de talep etmiş oluyoruz. Eğer sorgu ve haciz işlemi yapılacak borçlu şirket ise SGK sorgusu yazan maaş haczi satırını silmeniz gerekmektedir. Onun dışında bu talep üzerinde yapılması gereken tek değişiklik, icra dosyasını bir hukuk bürosu avukatı takip ediyor ise avukatının adını, alacaklı tarafından bizzat takip ediliyor ise alacaklının adını yazmaktır.

Mal varlığı sorgulama talebi nasıl olur?

Mal varlığı sorgulama talebi genel olarak aşağıdaki gibidir. Bu yazıyı kopyalayarak UYAP döküman editörüne yapıştırın ardından talebi yine UYAP yolu ile icra dairesine iletin. İsterseniz bu talep üzerine 89/1 haciz ihbarnamesi istemini de ekleyebilirsiniz. İcra müdürü tarafından alınacak olunan karar sonrası haciz işleminin bir bölümü UYAP ile anlık olarak olurken, diğer bir bölümü ise E-tebligat veya posta yoluyla yapılacaktır. SGK ve araç sorgusunun avukat UYAP portaldan da yapılabildiğini hatırlatmak isteriz. Yalnız haciz işlemi için icra dairesini ziyaret etmeniz gerekebilir.

 

Mal varlığı sorgulaması için talebi örneği


T.C. İSTANBUL
. İCRA MÜDÜRLÜĞÜ
DOSYA NO:

Yukarıda esas numarası belirtilen dosya borçlusu (İsim Soyisim) ait
ARAÇ sorgusu yapılarak tespiti halinde haciz işlenmesine,
Gayrimenkul sorgusu yapılarak tespiti halinde ilgili tapu sicil müdürlüğüne müzekkere gönderilmesine,
SGK sorgusu yapılarak tespiti halinde ilgili işletmeye maaş haczi müzekkeresi gönderilmesine karar verilmesini talep ederim. (Tarih)

Alacaklı Vekili veya Alacaklı Asaleten
Av.
imza

“Mal Varlığı Sorgulama Talebi [Dilekçe Örneği]” üzerine 6 yorum

  • Borçlunun gayrimenkul kayıtları UYAP ortamına entegre edilmiş TAKBİS sisteminden sorgulanmaktadır. Sorgu sonucunda kayıt bulunamamasının nedenleri

  • Kısa süreli teknik bir sorun oluşması
  • Borçlunun gayrimenkulünü yakın zamanda devretmesi
  • İlgili taşınmazın hisseli tapu olması
  • en çok karşılaşılan sorunlardır.

   Cevapla
  • Benzer bir bilgi aldık ancak şu şekilde. İlgili tapuya UYAP üzerinden haciz girişi yapılıyor. Ertesi gün bu haciz tapu takyidatından teyit ediliyor. Yeni uygulama olduğu için tüm icra daireleri geçmedi şuan için.

   Cevapla
 1. Merhaba , borclunun kapisinda tebligat kagidi asildi 9 martta. Uyaptan baktigimda itiraz edilmemis borca bu durumda takip kesinlesmis oluyor ve bende mal varligina haciz koydurabiliyormuyum ?

  Cevapla
  • Merhaba. Kapıya yapıştırma tarihi dahil 7. Gün dolduğunda haciz işlemlerine başlayabilirsiniz.

   Cevapla

Yorum yapın