Telsim Borcu İçin İcra Takibi Başlatılabilir mi?

Uzan Grubu ‘nun borçları sonrası TMSF tarafından devralılan Telsim, 2005 yılında satışa çıkarıldı. Dev ihaleye 7 firma başvururken, 4 milyar 550 milyon dolar ile en yüksek teklifi veren İngiliz firması Vodafone tarafından satın alındı. Ancak devredilen şirketten geriye yüklü bir idari takip alacak miktarı kaldı. Telsim borcu sonucu alacağın bir kısmı idari takip sırasında Vodafone borç sorgulama ekranları ile tahsil edildi. Geriye kalan büyük bir kısım ise TMSF avukatlarının çözümüne kaldı. Bu sorunun sahibi gibi yüzlerce insan Telsim alacaklarının tahsili için avukatlardan gelen telefonlar ve icra dairelerinden gelen tebligatlar yüzünden muzdarip.

Telsim borcu için TMSF açıklama yaptı.

Alacağı devralan firmanın avukatları, yaptığı ve yapacağı görevden dolayı avukatlık hizmet sözleşmesi gereği sorumlu. İşlem yapmama durumunda mevcut vekaletin iptal olma durumunun yanı sıra Baro şikayeti ile karşı karşıya kalma ihtimalleri de yüksek. Özetle kişiler bu borcu zamanında ödemiş ya da ödemekten kaçınmış olabilirler. Avukatların görevi borcun tahsilinin yanı sıra borcun olup olmadığını da kanıtlamaya yardımcı olmaktır. Telsim borcu için ise ”TMSF tarafından Telsim borçlarının tahsili” konulu basın açıklaması neticesinde avukatların dolandırıcılık peşinde olmadıklarını ve ödenmeyen borçların tahsilatı peşinde koştuklarını açıklamıştır. Devamla Telsim’in devrinden önceki alacakların TMSF tarafından tahsil edileceği yönünde bilgi de verilmiştir.

Telsim borcunu ödemeli miyim??

Özetle; en az 10 yılı geçmiş bir Telsim borcu için, icra takibi açılması zaman aşımı hakkını doğurduğu için gelen tebligatlara itiraz edimi kişilerin tasarrufunda olup, itirazın iptali davası açılsa bile ortada dekont olmadığı için ispatı güç olacaktır. Bu kapsamda mahkeme tarafından 10 yıl öncesinin dekontlarının talep edilmesi mümkün olmadığından itirazın davaya dönüşmesi oldukça güçtür. Telsim borcu oluştuğu zaman ödenip ödenmediği, kişilerin vicdanı ile yakından bağlantılı olduğundan, ödenmesi durumunda ciddi anlamda faiz sıfırlama imkanı avantajından faydalanırken, ödenmediği zaman ise Telsim avukatı tarafından açılacak mal varlığı sorgulama talebi ile tüm mal ve alacaklara haciz işlemleri ile karşı karşıya kalınabilir.

Telsim borcuna itiraz nasıl olur?

Ancak ”Asla borcum yok, tüm borçlarımı kuruşuna kadar ödedim.” şeklinde bir iddianız var ise gelen tebligatın ardından 7 günlük yasal süreç içerisinde işbu ilamsız icra takibine itiraz talebi açarak icra müdürü aracılığı ile dosyanın durdurulmasını istemeniz gerekmektedir. Borca itiraz konusu ciddi anlamda hassasiyet içermektedir. Tebliğ günü dahil 7 günün geçirilmemesi, adliyeye gitme durumunuz yok ise en yakın adliyedeki icra muhabere bürosundan dilekçe gönderilmesi gerekmektedir.

“Telsim Borcu İçin İcra Takibi Başlatılabilir mi?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın